اکسو(به کره‌ای: 엑소؛ به انگلیسی: Exo) بزرگ ترین و بهترین گروه پسرانهٔ کره‌ای-چینی کی-پاپ است که زیرنظر اس. ام. اینترتینمنت به فعالیت می‌پردازد.
این گروه در سال۲۰۱۲به‌همراه ۱۲ عضو خود در کرهٔ جنوبی، متشکل از دو زیرمجموعهٔ اکسو-کِی و اکسو-اِم شروع به‌کار کرد. زیرمجموعهٔ اول به زبان کره‌ای و زیرمجموعهٔ دوم به زبان چینی به فعالیت می‌پرداخت. پس از ترک دو عضو در سال ۲۰۱۴ و یک عضو در سال ۲۰۱۵، اعضای دیگر تحت عنوان اکسو تاکنون به فعالیت خود ادامه داده اند.

فعالیت اکسو تحت نظر کمپانی *اس ام اینترتینمنت* شروع شد. گفته میشه که رئیس این شرکت آقای لی سو مان، طرح تشکیل اکسو رو از سال 1976 در سر داشته و حتی برنامه کاری چندین ساله ی اکسو رو از قبل تنظیم کرده بوده. با اینکه کمپانی اس ام بزرگترین و معروفترین کمپانی سرگرمی در کره جنوبی هست، اکسو از اول به عنوان بزرگ ترین اشتباه اس ام نام گرفت و همه انتظار شکست این گروه رو داشتن. اما همه ی این لقب ها بعد از انتشار اولین تک آهنگ اکسو با نام ‘ماما’ از یاد رفتن. اولین مینی آلبوم اکسو با همین نام رتبه های 8 و 12 رو در چارت آلبوم های جهانی بیلبورد آمریکا به دست آورد. جایگاه 8ام متعلق به اکسو کی و جایگاه 12ام متعلق به اکسو ام بود. آلبوم ماما باعث شد اکسو رکورد دار سریع ترین فروش در 12 سال گذشته در صنعت کی پاپ باشن. فعالیت اکسو از آغاز با مفهوم فضایی و نجات انسان‌ها از وضعیت اسف‌بار کنونی و داشتن دنیایی بهتر، توسط دوازده قدرت برتر ماورایی، عجین بوده‌است و تمامی موزیک‌ویدیوها داستانی مرتبط به هم و مفهوم گروه دارند. هرچند، موزیک‌ویدیوهای زمستانی اکسو داستانی کاملاً متفاوت با مفهوم مدنظر داشته‌اند و همچین به یکدیگر مرتبط‌اند .

اسم رسمی طرفداران این گروه اکسوال (EXO-L) به معنای اکسو لاور (EXO Lover) می باشد(دلیل دیگر این است که حرف L بین دو حرف Kو M است یعنی اکسوال رابطی بین اکسوکی و اکسوام است) اما خود اعضا اسمی به خصوص انتخاب کرده اند که اری میباشد (باشد اری (eri) : لقبی که بکهیون به اکسوال ها داده است و به نحوی اسم دوم و خودمانی فندوم. بکهیون حس کرد اسم اکسوال خیلی رسمی است و دنبال خودمانی تر شدن بود. برای همین همانطور که کره ای ها به اخر اسم ها “ی” اضافه میکنند تا صمیمی تر بشوند به اکسوال این پسوند را اضافه کرده و شد اکسوالی. بعد اکسو را حذف کرده و شد الی. و ازآنجایی که ر و ل در زبان کره ای یکی هستند شد اری!

سبک اصلی همه آهنگ های اکسو بر پایه کی پاپ است ولی چون بیشتر آهنگ های اکسو ترکیبی از سبک خاص کی پاپ و انواع سبک های دیگر موسیقی هست، تنوع زیادی بین آنها دیده میشود. بیشتر سعی میکنند در هر آلبوم در کنار کی پاپ،از سبک های دیگر هم استفاده کنند و خودشان را محدود نمیکنند.

اوّلین تک‌آهنگ اکسو، «MAMA»، در آوریل ۲۰۱۲ منتشر و با موفقیت قابل‌توجهی مواجه شد. نسخهٔاکسو-ام تنها یک روز پس از انتشار، در جداول چینی صدرنشین شد و موزیک ویدئوی «MAMA» از اکسو-کیدر جدول جهانی یوتیوب به مقام هفتم دست یافت.
آلبوم چندآهنگهٔ «MAMA» در سال ۲۰۱۲ و آلبوم استودیویی «XOXO» در سال ۲۰۱۳، درسطح جهانی بیش از ۱٫۵ میلیون نسخه فروخت. اکسو جوان‌ترین گروهی بود که در جشنوارهٔ موسیقی ام‌نت آسیا، عنوانبهترین آلبوم سال را از آن خود کرد، همچنین سریع‌ترین رکورد فروش را در طی ۱۲ سال گذشته داشت. دو تک‌آهنگ اصلی آلبوم «XOXO”, “گرگ» و «غرش»، در برنامه‌های موسیقی هر سه شبکهٔ اصلی کرهٔ جنوبی در ردهٔ اول جای گرفت، همچنین تک‌آهنگ دوم در جدول۱۰۰ آهنگ داغ کی-پاپ بیلبورد در جایگاه سوم قرار گرفت. سومین آلبوم چندآهنگهٔ گروه با عنوان «Overdose»، در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و در جدول بیلبورد ۲۰۰، به بالاترین رتبهٔ یک آلبوم کی-پاپ تا به آن روز، دست یافت.

اولین زیر گروه رسمی اکسو ۵ اکتبر سال ۲۰۱۶ که اعضاش شامل شیومین,بکهیون و چن میشد،تشکیل شد و ۲۴ اکتبر همین سال نام زیر گروه به عنوان “چنبکشی” تعیین شد. این نام ادغامی از اسم های سه عضو این زیر گروه هست. قبل از تشکیل چنبکشی,این سه عضو آهنگی برای سریال “Moon Lovers” به نام “For You” منتشر کرده بودند که بازخورد مثبتی داشت و بهانه ای برای تشکیل این زیر گروه شد. تشکیل چنبکشی موفقیت های زیادی به دنبال داشت به طوری که جایگاه “پروفروش ترین آلبوم” رو در بین زیرگروه های کی پاپ با اولین آلبومشون به دست آوردن.

در مه ۲۰۱۴ کریس، جهت لغو قرارداد خود، علیه اس‌ام اینترتینمنت دادخواستی ارائه کرد و به‌طور رسمی از گروه جدا شد. در اکتبر ۲۰۱۴، لوهان نیز جهت لغو قرارداد خود اقدام نمود. در آوریل ۲۰۱۵، تائو نیز کناره‌گیری خود را اعلام کرد و در اوت ۲۰۱۵، اقدام قضایی خود را آغاز کرد. پس از آن اکسو با ۹ عضو، به فعالیت خود ادامه داد. در ژوئیهٔ ۲۰۱۶، دادخواست کریس و لوهان به نتیجهٔ نهایی رسید؛ به این ترتیب که قرارداد این سه عضو با ناشر مربوطه، تا سال ۲۰۲۰ برقرار خواهد ماند و بخشی از سود حاصل از فعالیت‌های خارج از کره و ژاپن -فعالیت‌های انجام گرفته در چین- به اس.ام. اینترتیمنت تعلق خواهد گرفت.  آلبوم ۲۰۱۸ اکسو (Don’t mess Up My Tempo) همراه با ریپکیج این آلبوم (Love Shot) تا به حال به فروش 3,293,435 رسیده‌است و اکسو را به تنها آرتیست در آسیا در قرن ۲۱ تبدیل می‌کند که به فروش ۳ میلیونی برای یک آلبوم میرسد .

در کره جنوبی خواننده ها برای معرفی جدیدترین کار های خود در برنامه های موزیک شو اجرا میکنند و حدود ۶ موزیک در شبکه های مختلف وجود دارد . اکسو دارای بیشترین برد در موزیک شو ها با تعداد 120 برد در تنها ۶ سال میباشد که اکسو را تبدیل به پرجایزه ترین گروه کل تاریخ کره کرده است !

یکی از القاب اکسو  sextuple million seller  میباشد به معنای هنرمندی که 6 آلبوم با فروش بیش از یک میلیون کپی دارد و تنها آرتیست آسیایی که این عنوان را دارد . تمام آلبوم های اکسو فروش بیش از یک میلیون دارند و تاکنون ۱۲ میلیون مجموع فروش آلبوم های اکسو است که بیشترین در آسیا است . تمام اینها گواهی بر افسانه ای بودن اکسو در فروش فیزیکال است .

اکسو به عنوان تاثیرگذارترین آرتیست کیپاپ چینی انتخاب شده است و طرفداران بسیار زیادی در این کشور دارد به همین منظور در کشمکش های اخیر کره جنوبی و چین بر سر [ تاد ] رییس جمهور کره جنوبی زیر گروه اکسو یعنی CBX را به عنوان نماینده فرهنگی کره جنوبی همراه خود به مذاکرات برد . همچنین اکسو تنها هنرمندی است که برای او مدال های افتخاری ضرب شده است و در حالی که این تعداد بسیار زیاد مدال و با قیمت بالای آن تنها در 12 ساعت فروش رفت و باز هم رکوردی دیگر را برای اکسو گذاشت ! اکسو تنها گروهی است که در مراسم اختتامیه المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی اجرا داشت و با ملانیا ترامپ و خواهر رهبر کره شمالی دیدار داشت و ملانیا اعلام کرد که فرزندانش از طرفداران این گروه هستند همچنین بکهیون یکی از اعضا در مراسم افتتاحیه سرود ملی این کشور را خواند . اینها مدارکی از اعتبار اکسو در دولت کره جنوبی است.

اکسو در المپیک 2018 همراه دختر ترامپ ایوانکا و خواهر رئیس جمهور کره شمالی

تنها گروه کیپاپ که تمام ووکالیست های اصلی آن در لیست بهترین صداهای جهان میباشد نیز اکسو هست .

همچنین تنها آرتیست کره ای (بکهیون) که توانسته دو سال برای المپیک سرود ملی بخواند نیز جزء اکسو هست .

اکسو با بیش از 1.5 میلیارد استریم در بزرگترین چارت موسیقی چین تنها آرتیست کیپاپ است که در چین به این میزان استریم رسیده است !!

طی پرسش و پاسخ و نظرسنجی هایی که در برنامه های محبوب تلویزیونی کره در 2019 انجام شد اکسو به عنوان پادشاه کیپاپ و پرطرفدارترین گروه کیپاپانتخاب شد !

طبق مقالات اصلی و گزارش های خبری موثق اکسو القاب رسمی را دریافت کرده است و آن القاب در سایت رسمی “القاب هنری موسیقی” نیز میباشد ! این القاب عبارتند از : پادشاهان کیپاپ ، لردهای کیپاپ ، بزرگترین گروه پسر دنیا ، انتخاب ملت (کره جنوبی) ، انتخاب تمام جهان و …

اکسو گروهی هست که به فرشته های خیریه کیپاپمعروف هستند و تنها گروهی هستند که هرماه بیشترین کمک را به نیازمندان داده اند.

اکسو بالا ترین رتبه را با دومین جایگاه در رتبه بندی گروه های کی پاپی که به چارت آیتونز انگلستان رسیدن را دارد.

اعضای اکسو در لیست تاپ ۱۰ او اس تی های با بیشترین بازدید در یوتوب چهار جایگاه رو به خودشان اختصاص دادند.

اکسو اولین گروهی است که سه روز متوالی در گوچئوک اسکای دام اجرا کرده و رکورد بیش ترین تعداد شرکت کنندگان از زمان افتتاح این مکان رو شکست

اکسو با رسیدن به رتبه 2 به بالاترین امتیاز گروه کی‌پاپ در چارت البوم ایتونز انگلستان دست یافت و اولین گروهی شد که بعد از تغییرات سیستم با رتبه یک در ملون دبیو کرد.

آهنگ power از اکسو اولین آهنگ کره ای و اعضای اکسو اولین افراد غیرسلطنتی در تمام جهان هستند که تصویر آنها بر روی برج خلیفه دبی نقش بست.

در طی چند نظرسنجی اکسو دارای بیشترین طرفدار در میان گروه های پسرانه کی پاپ است.

اکسو رتبه اول در چارت جهانی آلبوم بیلبورد رو در هفته اول انتشار آلبوم xoxo بدست آورد.

جایزه بهترین آلبوم سال برای آلبوم xoxo به عنوان جوان ترین گروه برنده این جایزه.

آهنگ گرول رتبه 3 در بیلبورد کره و kpop hot 100 و رتبه 2 در gaon single را بدست آورد.

آلبوم xoxo مرز یک میلیون رو رد کرد و رکورد فروش در کوتاهترین زمان رو بعد از 12 سال شکست.

اکسو پرفروشترین آرتیست کی پاپ در ژاپن است.

اکسو از طرف FORBES KOREA( برترین مجله اقتصادی) قدرمندترین آرتیست 2015 شد.

اولین گروه کره ای دارای فروش های میلیونی.

اکسو بیشترین لایو استریم را با شوکیس growl به دست آورد

اوردوز با فروش 660000 پیش فروش رکورد بیشترین پیش فروش را در تاریخ کره زد .

اکسونکست دور وب درامای اکسو بیشترین بازدید کننده را در سال 2015 بدست آورد .

اکسو با 18 برد با call me baby به دومین آرتیست با بیشترین برد برای یک آهنگ را دارد .

آلبوم exodus بیشترین رتبه یک چارت را به دست آورد .

اکسو با رتبه 90 اولین آرتیست کره ای که در billboard 200 حاضر میشود بود .

اکسو اولین آرتیست کره ای برای حضور در بیلبورد کانادا بود .

sing for you رکورد بیشترین پیش فروش هفته اول را شکست .

اولین گروه  کره ای که در پلی لیست اپل موزیک وارد میشود .

اکسو برای همکاری با disney در سال 2015 دعوت شدند .

و دوباره هر آلبوم جدید رکورد پیش فروش را در روز اول و هفته اول شکست .

اکسو تنها گروهی میباشد که آهنگ هایش بالاترین امتیاز را برای دریافت جایزه بدست آورده اند .

گروه چنبکشی یا EXO-CBX

زیر گروه اکسو که از سه عضو بکهیون ، شیومین و چن تشکیل شده که به اختصار چنبکشی نامیده می‌شوند. این گروه اولین آلبوم خود رو یعنی «Hey mama» را در سال ۲۰۱۶ منتشر کردند .از دیگر آلبوم های این زیر گروه “Blooming Days ” می باشد و ۲ آلبوم نیز به زبان ژاپنی منتشر کرده اند و توری در سال ۲۰۱۸ در ژاپن به نام “Magical Circus” برگزار کردند. فصل دوم و ادامه تور “سیرک جادویی” در سال 2019 در ژاپن برگزار شد و به گفته اعضا، این پایان تور جادویی آنها نخواهد بود.

این گروه برنده جایزه‌های «Manet Asian Music Award For Best Asian Style» می‌باشد.

بیون بِک-هیون (به هانگول: 변백현؛ به هانجا: 邊伯賢؛ به انگلیسی: Byun Baek-hyun) (زادهٔ ۶ مهٔ ۱۹۹۲)، خواننده و بازیگر اهل کره جنوبی است. او یکی از خوانندگان اصلی گروهچینی-کره‌ای اکسو و زیرمجموعهٔ اکسو-کی است. همچنین عضو گروه CBX زیرگروه اکسومی‌باشد. او در ۱۱ سالگی به عنوان خواننده شروع به آموزش کرد و از خواننده کره ای رین تأثیر زیادی گرفت. او در دبیرستان جونگوون دربوچعون درس خواند و برنده جایزه خواننده محلی شد. بکهیون کمربند سیاه در ورزش رزمی هاپکیدو دارد. Baekhyun موقعی توسط کمپانی سرگرمی SM Entertainment کشف شد که او برای امتحان پذیرش برای مؤسسه هنر سئول تمرین می‌کرد. سپس او در سال ۲۰۱۱ با سیستم Casting System S.M. به کمپانی SM پیوست.او و همراهانش Chanyeol و Suho در دانشگاه Kyung Hee در کلاس‌های فرهنگی و هنری در اداره مدیریت کسب و کار شرکت می‌کنند. او به دلیل صدای فوق‌العاده و توانایی خوب در خواندن و چهرهٔ زیبای خود طرفداران زیادی دارد. او با طرفداران رابطهٔ گرم و صمیمانه ای دارد.در سال ۲۰۱۸ مجله vogue اعلام کرد که بیون بکهیون در آینده نزدیکی قرار است با prive در راستای طراحی لباس همکاری کنند. بکهیون برند خود را با نام “Privé by BBH”، که یک برند برای لباس‌های خیابانی و تیپ‌های اسپرت است در ۱ جولای معرفی کرد.

پارک چانیول (به هانگول: 박찬열؛ به هانجا: 朴灿烈؛ به انگلیسی: Park Chan-yeol) (زادهٔ ۲۷ نوامبر ۱۹۹۲ در سئول)، یک خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز، رپر و بازیگر اهل کره جنوبیاست. او رپر اصلی گروه چینی-کره‌ای اکسو و زیرگروه اکسو-کی، است. چانیول یک خواهر بزرگتر به نام پارک یورا دارد که مجری اسبق شبکه MBC و کنونی شبکه YTN کره جنوبیست. بعد از تماشای School Of Rock در دوران ابتدایی تحصیل چانیول به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن درام را شروع کرد او پس از شنیدن آهنگ Unconditional Kismet از «یو یونگ جین» تصمیم به خواننده شدن گرفت. طبق گفتهٔ خودش جیسون مارز و امینم بیشترین تأثیر را بر روی او داشته‌اند و در دوران دبیرستان چانیول طرفدار بندهای راک بزرگی مانند: Muse , Green day Nirvana و X-japan بود. او دوران کارآموزی خود را در سال ۲۰۰۸ تحت کمپانی اس. ام. اینترتینمنت پس از قرارگرفتن در رتبه دوم مسابقه Smart Model Contest شروع کرد. چانیول در دوران کارآموزی بر روی رپ خواندن تمرکز کرد و قبل از دبیو نقش کوچکی در موزیک‌ویدئوی Ha Ha Ha Song از گروه تی‌وی‌ایکس‌کیو و Genie از گروه گرلز جنریشن ایفا نمود.
چانیول آخرین عضو اکسو بود که در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۱ به مردم معرفی شد. گروه اکسو به‌طور رسمی در ۸ آوریل ۲۰۱۲ با انتشار موزیک ویدئو MAMA دبیو کرد. در آوریل ۲۰۱۲ او به عنوان بازیگر مهمان در موزیک ویدئوی Twinkle برا دبیوی زیرگروه Girls’ genration TTS حضور کوچکی داشت. در اکتبر ۲۰۱۳ چانیول به برنامه قانون جنگل شبکه SBS که در Micronesia ضبط می‌شد پیوست. او همچنین ترکی به نام Last Hunter برای این برنامه نوشت و تنظیم کرد. در سال ۲۰۱۴ چانیول قسمت رپ ورژن کره‌ای ترک RUN از دومین مینی آلبوم اکسو به نام Overdose را نوشت. همچنین در دومین مینی آلبوم هم‌کمپانیشHenry عضو زیرمجموعه گروه سوپر جونیور ام با او همکاری داشت و نوشتن ترک دبیو دیگر هم‌کمپانیش Zhou mi عضو زیر مجموعه سوپر جونیور ام به نام Rewind را برعهده گرفت.در آوریل ۲۰۱۵ چانیول با بازی نقش مکمل در فیلم Salut d’Amo به همراه Park Geun-hyung وYoon Yuh-jung در عرصه بازیگری دبیو موفقی داشت. پس از آن به عنوان نقش اصلی مرد به همراه دیگر اعضای اکسو در وب درامای “همسایه بغلی اکسو” با Moon Ga-young همبازی شد. در ژوئن ۲۰۱۵ چانیول به همراه دیگر اعضای EXO چن (خواننده) و لی در نوشتن ورژن کره‌ای ترک Promise از آلبوم Love Me Right مشارکت داشتند. او بعداً بازهم قسمت رپ ترک Light saber از آلبوم Sing For You اکسو را نوشت. در آوریل ۲۰۱۶ چانیول نوشتن و اجرای قسمت رپ آهنگ Confession از مینی آلبوم دبیو یسونگ عضو سوپر جونیور را برعهده گرفت. در سومین آلبوم استادیویی اکسو با نام EX’ACT که در می ۲۰۱۶ منتشر شد او در نوشتن ترک Heaven مشارکت داشت. در ژوئن ۲۰۱۶ چانیول در فیلم چینی-کره‌ای “من با یک آنتی فن ازدواج کردم” با Yuan Shanshan و هم کمپانی خود سئوهیون عضو سابق گروه گرلز جنریشن همبازی شد، همچنین او و Shanshan یک ترک دونفره با عنوان “I Hate You” برای فیلمشان ضبط کردند. در اکتبر ۲۰۱۶ چانیول و خواننده آمریکایی سبک Tinashe, R&B, یک گروه هیپ‌هاپ آمریکایی با نام Far East Movement تشکیل دادند و ترک Freal Luv را از موسیقی‌دان آمریکایی Marshmello منتشر کردند. در دسامبر ۲۰۱۶ او و خوانندهٔ کره‌ای Punch ترکی با نام Stay With Me برای سریال Goblin که از شبکه TVN کره پخش می‌شد ضبط کردند که به رتبه ۳ در چارت دیجیتال گائون رسید و هم‌اکنون از پرافتخارترین OSTهای تاریخ کره جنوبی است و موزیک ویدئو این ترک اولین ost کره ای بود که در یوتیوب توانست ۱۰۰ میلیون رد کند. در ژانویه ۲۰۱۷ چانیول نقش مکملی در درام Missing 9 ایفا کرد. در فوریه ۲۰۱۷ گزارش شد که او تحت عنوان Loey به صورت مخفیانه به عنوان تهیه‌کننده موسیقی به فعالیت می‌پردازد. در سپتامبر ۲۰۱۷ چانیول به فشن شوی Tommy Hilfiger در لندن دعوت شد و بسیار موردتوجه صنعت مد قرار گرفت. در ژوئیه ۲۰۱۷ اکسو چهارمین آلبوم استادیویی خود The War را منتشر کرد و در آن چانیول به همره دیگر اعضای اکسو چن و بک هیون در نوشتن ترک اصلی آلبوم “Kokobop” مشارکت داشت همچنین ترک “Chill” از همین آلبوم را به خوبی نوشت و تنظیم کرد. پارک چانیول به همراه همهٔ اعضای اکسو بجز لی در اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ آهنگ Growlو Power را اجرا کردند. این اجرا در شهر پیونگ چانگ در کشور کرهٔ جنوبی اتفاق افتاد که حدود ۵ میلیارد بیننده داشت. چانیول علی‌رغم برنامه کاری سخت و فشرده اش از تحصیل بازنماند و به دنبال دیگر اعضای اکسو، سوهو و بک هیون، در دانشگاه Kyunghee در رشته Culture & Art در مقطع لیسانس شروع به تحصیل کرد و کمی پیش به تحصیلات خود در مقطع فوق لیسانس همین رشته پایان داد.

کیم جون-میون (به هانگول: 김준면؛ به هانجا: 金俊勉؛ به انگلیسی: Kim Jun-myeon) (زادهٔ ۲۲ مه ۱۹۹۱)، که با نام هنریسوهو (به هانگول: 수호؛ به انگلیسی: Suho) شناخته می‌شود، یک خواننده و بازیگر اهل کره جنوبی است.او لیدر گروه چینی-کره‌ای اکسو و زیرمجموعهٔ اکسو-کی می‌باشد.سوهو در ۲۲ مه ۱۹۹۱، در سئول کره جنوبی زاده شد.وی در سال ۲۰۰۹، در دانشگاه ملی هنرهای کره آغاز به تحصیل کرد، اما در سال ۲۰۱۱ از آن انصراف داد و در دانشگاه کیونگ‌هی و در بخش فرهنگ و هنر دانشکدهٔ مدیریت این دانشگاه، به ادامهٔ تحصیل پرداخت.
سوهو در سال ۲۰۰۶ و در سن ۱۶ سالگی به اس. ام. اینترتینمنت پیوست.

کیم مین-سوک (به هانگول: 김민석؛ به هانجا: 金珉錫؛ به انگلیسی: Kim Min-seok) (زادهٔ ۲۶ مارس ۱۹۹۰)، که با نام هنریشیومین (به هانگول: 시우민؛ به انگلیسی: Xiumin) شناخته می‌شود، یک خواننده و بازیگر اهل کره جنوبی است.او بزرگترین عضو گروه کره‌ای-چینی اکسو و جزو زیرمجموعهٔ اکسو-ام می باشد. همچنین عضو گروه CBX (چنبکشی) ((همراه بادونفر ازاعضای اکسو(بکهیون -چن))) زیرگروه اکسواست. قد 174 سانتی متر است . او در هفتم می سال 2019 گروه را به طور موقت ترک کرده و به خدمت سربازی مشغول شده استکیم مینسوک در 26 مارس سال 1990 در شهر گوری گیونگی پرووینس کره جنوبی متولد شد.او یک دانش آموز در دانشگاه کاتولیک کواندونگ در رشته موسیقی بود؛همچنین او آموختن ورزش های رزمی را از سنین جوانی آغاز نموده و در دو رشته تکواندو و کندو(یک نوع ورزش آسیای شرقی)دارای کمربند مشکی بوده و در شمشیر بازی و وشو مهارت دارد و در کنار این ها،علاقه شدید به فوتبال و البته باریستا!شیومین پیش از ورود به کمپانی اس ام اینترتینمنت،در یک اودیشن کمپانی جی وای پی در سال 2008،رد شده و در همان سال،توسط کمپانی اس ام پذیرفته شد.او در ژانویه 2012 به عنوان هفتمین عضو به گروه اکسو پیوست؛شخصیت مهربان،دلسوز و کمی خجالتی و بانمک او،باعث شده در میان طرفداران این گروه محبوبیت زیادی داشته باشد.

اُه سه-هون به اختصار سهون (به هانگول: 오세훈؛ به هانجا: 吳世勳؛ به انگلیسی: Ooh Se-hun) (زادهٔ ۱۲ آوریل ۱۹۹۴)، یک رقصنده، خواننده، رپر، مدل و بازیگر اهل کره جنوبی است. او یکی از اعضای گروه چینی-کره‌ای اکسو و زیرگروه اکسو-کی می‌باشد. سهون همچنین در سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی مانند همسایه بغلی اکسو و دوکگو ریوایند به ایفای نقش پرداخته است.سهون در ۱۲ آوریل ۱۹۹۴، در منطقهٔ جونگ‌نانگ-گو سئول کره جنوبی زاده شد. وی در فوریهٔ ۲۰۱۳ از دبیرستان هنرهای نمایشی سئول فارغ‌التحصیل شد. سهون یک برادر بزرگتر دارد.در فوریهٔ ۲۰۱۶ سهون با رأی کاربران شبکهٔ اجتماعی چینی سینا ویبو، موفق به دریافت جایزهٔ ستارهٔ ویبو در پنجمین مراسم اهدای جوایز کی-پاپ جدول گائون شد.یکی از کارکنان اس. ام. اینترتینمنت،سهون را در ۱۲ سالگی، درحالیکه به همراه دوستش نهار میخورد دید و پس از ۳۰ دقیقه تعقیب و گریز، موفق شد او را به این کمپانی معرفی کند. سهون در طی دو سال در چهار آدیشن شرکت کرد و نهایتا در سال ۲۰۰۸ به این کمپانی پیوست. در ۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۲ سهون به عنوان پنجمین عضو رسمی اکسو به مردم معرفی شد.این گروه با اجرای آهنگ ماما در آپریل ۲۰۱۲ شروع به کار کرد. سهون کوچک‌ترین عضو اکسو است.

کیم جونگ-این (به هانگول: 김종인؛ به هانجا: 金鍾仁؛ به انگلیسی: Kim Jong-in) (زادهٔ ۱۴ ژانویهٔ ۱۹۹۴)، که با نام هنری کای (به هانگول: 카이؛ به انگلیسی: Kai) شناخته می‌شود، یک رقصنده و بازیگر و خوانندهٔ اهل
کره جنوبی است.
او یکی از رقصندگان اصلی گروه چینی-کره‌ای اکسو و زیرگروه اکسو-کی می‌باشد او فعالیت خود را از سال ۲۰۱۱ در کمپانی SM آغاز کرد. او اولین عضو گروه بود که به طور رسمی به مردم معرفی شد
کای در ۱۴ ژانویهٔ ۱۹۹۴، در سانچئونگ، جئولانام-دو، کره جنوبی زاده شد. وی از هشت سالگی رقصیدن را آغاز کرد. او در ابتدا به رقص جاز می‌پرداخت، اما بدنبال تماشای بالهٔ فندق شکن، به یادگیری رقص باله روی آورد. وی پس از پیوستن به اس.ام. اینترتینمنت، آموختن رقص هیپ هاپ را آغاز کرد.کای در فوریهٔ ۲۰۱۲، یک سال قبل از اوه سهون، از دبیرستان هنرهای نمایشی سئول فارغ‌التحصیل شد

دو کیونگ-سو (به هانگول: 도경수؛ به هانجا: 都暻秀؛ به انگلیسی: Do Kyung-soo) (زادهٔ ۱۲ ژانویهٔ ۱۹۹۳)، که با نام هنری دی. او. (به هانگول: 디오؛ به انگلیسی: .D.O) شناخته می‌شود، یک بازیگر و خوانندهٔ اهل کره جنوبی است. او یکی از سه خوانندهٔ اصلی گروه چینی-کره‌ای دی.اُ. در ۱۲ ژانویهٔ ۱۹۹۳، در شهر گویانگ استان گیونگی-دو کره جنوبی زاده شد. دورهٔ ابتدایی را در دبستان گویانگ پونگ‌سان، راهنمایی را در مدرسهٔ بک‌شین و دورهٔ دبیرستان را در دبیرستان بک‌سوک گذراند. او یه برادر بزرگ‌تر به نام دو سونگ-سو دارد.وی در سال ۲۰۱۰ و پس از برگزیده شدن در یکی از مسابقات استانی، در آزمون ورودی اس. ام. اینترتینمنت شرکت کرد و به مدت ۲ سال، دورهٔ کارآموزی خود را گذراند.او علاقه زیادی به آشپزی دارد و به گفته اطرافیانش در اوایل دست پخت خوبی نداشته اما با گذشت زمان مهارت او در آشپزی بیشتر شده و اعضای اکسو از دست پخت او تعریف زیادی می‌کنند. او همچنین با سرآشپزهای زیادی ملاقات می‌کند و سعی می‌کند مهارت آشپزیش را تقویت کند. او به «سرآشپز کیونگسو» معروف شده‌است.اکسو و زیرگروه اکسو-کی است. دی.اُ. اولین سابقهٔ بازیگری خود را در فیلم «ارّابه» تجربه کرد. این فیلم نخستین بار، در جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۱۴ به نمایش درآمد. او همچنین ترانهٔ «فریاد» را به‌عنوان موسیقی متن فیلم خواند.وی سپس در مجموعه تلویزیونی «مشکلی نیست، این عشقه» به ایفای نقش پرداخت، که این مجموعه از شبکهٔ اس‌بی‌اس بر روی آنتن رفت. دی.اُ. به‌دنبال نقش‌آفرینی در این سریال، نامزد دریافت جوایز «بهترین بازیگر نوظهور» و «محبوب‌ترین بازیگر»، از ۵۱اُمین جشنوارهٔ جوایز پک‌سانگ شد.او در سال ۲۰۱۸ در سریال تاریخی شاهزاده صد روزه من در نقش «ولیعهد» به ایفای نقش پرداخت و مورد استقبال بیننده‌ها قرار گرفت.

کیم جونگ-ده (به هانگول: 김종대؛ به هانجا: 金鐘大؛ به انگلیسی: Kim Jong-dae) (زادهٔ ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۲)، که با نام هنری چِن (به هانگول: 첸، به انگلیسی: Chen) شناخته می‌شود، یک خوانندهٔ اهل کره جنوبی است. او یکی از خوانندگان اصلی گروه چینی-کره‌ای اکسو و زیرمجموعهٔ اکسو-ام می‌باشد.همچنین عضو گروه CBX زیرگروه اکسو است

ژانگ یی‌شینگ (به چینی:张艺兴؛ به کره‌ای: 장이씽؛ بهانگلیسی: Zhang Yixing) (زادهٔ ۷ اکتبر ۱۹۹۱)، که با نام هنریلِی (به هانگول: 레이؛ به انگلیسی: Lay) شناخته می‌شود، یک خواننده، ترانه‌سرا، نویسنده، رقصنده، تهیه کننده،آهنگساز و بازیگر اهل چین است.او رقصندهٔ اصلی گروه چینی–کره‌ای اکسو و زیرگروه اکسو-ام می‌باشد.او اولین بار پس از شرکت در نمایش استعدادهای درخشان تلویزیون چینی، به عنوان ستاره آکادمی در سال 2005 شناخته شد.در سپتامبر 2015، او کتاب زندگیش را با نام Standing Firm در 24 سالگیش منتشر کرد که چندین رکورد کتاب آنلاین را شکست.

دوستان منبع آزاد هست . هر چیزی که دوست دارید درمورد موفقیت اکسو در این صفحه قرار بگیره رو برای ما کامنت کنید . و هر چیزی هم که اشتباه نوشته شده به ما اطلاع بدید . ممنون میشیم

دسته‌ها: EXO

Shiva

Persian EXOL

43 دیدگاه

ناشناس · ژانویه 6, 2020 در 1:44 ب.ظ

چرا اين اسم رو انتخاب کردند؟

  FZ BBH · ژانویه 7, 2020 در 1:19 ب.ظ

  سلام . اگه منظورتون اسم اکسو هست دلیل انتخاب اسم این هست که اکسو یه جنبه داستانی داره و درواقع اکسو به تنهایی نیست بلکه نام واقعی اون که نام کنسرت های اکسو هست EXOPLANET بنام سیاره اکسو هست. اکسو پلنت یعنی سیاره اکسو . که درواقع با نام هنری اکسو شناخته میشه

زهرا · ژانویه 11, 2020 در 9:11 ب.ظ

امروز تولد دی او

Minsoo · ژانویه 19, 2020 در 5:37 ب.ظ

سلام.مرسی بابت اطلاعاتتون…لی اسمش ژانگ ییشینگه…نه جانگ ییشینگ…لطفا درستش کنید..ممنون!💙

  کنما · آوریل 7, 2020 در 5:25 ب.ظ

  حرف ج و ژ و ز در کره ای امکان جا به جایی داره پس هر دو درست است 🙃

· ژانویه 27, 2020 در 3:20 ب.ظ

عالی بود
ممنون
حرفای که درباره ی چن گفتی خیلی خوب بود

❤EXO❤ · فوریه 1, 2020 در 9:58 ب.ظ

اعضای اکسو بخصوص کای چاینول وبکهیون خیلی کیوتن عشقن واقعا تکن عاشق همشونم عضو های قبلی هم لوهان کریس تاعو بودن اوناهم خیلی جیگر بودن لوهان یه سریال بازی کرده به اسم مبارزه شیرین که عالیه ❤❤

..Negin.. · فوریه 12, 2020 در 6:28 ب.ظ

شما میدونین روز اکسو و روز اکسوال ها چه روزی است؟؟؟

..Negin.. · فوریه 12, 2020 در 6:29 ب.ظ

شما میدونین روز اکسو و روز اکسوال ها چه روزی است؟؟؟

  FZ BBH · فوریه 18, 2020 در 3:29 ق.ظ

  روز نام گذاری فندوم اکسوال که روز اکسوال ها هست = 2014/8/5

  ..Negin.. · مارس 26, 2020 در 9:47 ق.ظ

  واقعا مرسی🌸🌸

❤Mlika❤ · فوریه 18, 2020 در 12:51 ق.ظ

من کریس و تائو را دوست دارم

ناشناس · فوریه 18, 2020 در 12:53 ق.ظ

من کریس و تائو را دوست دارم

مجله مخچه · فوریه 20, 2020 در 1:12 ب.ظ

خیلی سایت خوبی دارین ممنون ازتون

ناشناس · مارس 18, 2020 در 3:29 ب.ظ

ممنونم. واقعا توضیحاتون کامل بود
من از چانیول و بکهیون خوشم میاد و همین طور کریس و لوهان
فک کنم اکسو تو استایل کریس نیود

ناشناس · مارس 23, 2020 در 3:42 ب.ظ

اکسو جدیدا برای ششمین بار تبدیل به ارتیستی با فروش میلیونی شد sextuple million seller

  FZ BBH · مارس 23, 2020 در 8:38 ب.ظ

  بله حتما درست میشه

..Negin.. · مارس 26, 2020 در 9:46 ق.ظ

روز خود اکسو چه روزی هست؟؟

  FZ BBH · مارس 27, 2020 در 4:37 ب.ظ

  یعنی روزی که دبیو کردن ؟

   ..Negin.. · مارس 30, 2020 در 8:29 ق.ظ

   بله

..Negin.. · مارس 26, 2020 در 9:52 ق.ظ

یه سوال دیگه هم دارم ببخشید من معنی فندوم رو نمیدونم میشه بهم بگین؟

  FZ BBH · مارس 27, 2020 در 4:39 ب.ظ

  به جمع طرفدارا میگن فنردم . مثلا اکسوال بلینک آرمی….

..Negin.. · مارس 26, 2020 در 9:57 ق.ظ

تولد هیونگمون شیومین هم مبارک

exo_l · آوریل 3, 2020 در 3:44 ب.ظ

Thanks

SHVH · آوریل 4, 2020 در 1:47 ب.ظ

راستی عروسی چن چیشد

  Shiva · آوریل 5, 2020 در 8:55 ق.ظ

  عروسیو نمیدونم . یعنی نمیدونم گرفته یا نه ؟ ولی به امید خدا بچش چند وقت دیگه به دنیا میاد 😍

민수 · آوریل 5, 2020 در 6:12 ب.ظ

سلام خیلی خوب و عالی و کامل بود یه سوال روز دبیوت اکسو کیه؟ من از هیچ جا پیداش نمیکنم ممنون میشم جواب بدید💖

  Shiva · آوریل 5, 2020 در 8:44 ب.ظ

  8 آپریل 2012 روز انتشار ماما و دبیو اکسو

amirali · آوریل 7, 2020 در 8:46 ب.ظ

اینها باید برن بز بچرونن

  Shiva · آوریل 8, 2020 در 1:04 ق.ظ

  😡

  EXOL · آوریل 8, 2020 در 2:12 ق.ظ

  اهای به چه جراتی گوه میخوری اخه تو چیکار داری به اکسو چیکار داری به چشم بادومیا بگم سه سوته پخت کنن دفعه آخرته ها 😡

  Sara · آوریل 8, 2020 در 2:59 ق.ظ

  عنتر عن خور . عن خوره پشمی . پشمیه کثافت . کثافته لجن . لجنه آشغال . آشغاله عوضی . عوضیه گوزو . گوزیه چسو . چسویه عنو . عنویه کونی . کونی دیگه به اکسو و اکسوالا کاری نداشته باش

  엘이 · آوریل 8, 2020 در 6:37 ق.ظ

  تو بزهای خودتو بچرون فکر کردی هرکاری تو می‌کنی بقیه هم باید بکنن که سکیا

nashenas · آوریل 7, 2020 در 8:48 ب.ظ

کرونا بگیرین بمیرین ایشاله

  Shiva · آوریل 8, 2020 در 1:04 ق.ظ

  😡

  ... · آوریل 8, 2020 در 2:26 ق.ظ

  خفه میشی یا خفت کنیم کصخول دیوث

  ناشناس · آوریل 8, 2020 در 2:28 ق.ظ

  بنظرم تو ک بمیری بهتره حداق یه بیشعور نفهم از دنیا کم میشه

omid · آوریل 7, 2020 در 8:50 ب.ظ

بکش کنار چشم بادمی کرنا بگری سقت بیشی ک

  Shiva · آوریل 8, 2020 در 1:01 ق.ظ

  😡

  엘이 · آوریل 8, 2020 در 6:41 ق.ظ

  تو اول برو املاتو یاد بگیر بزغاله بعد بیا اینجا نظر بده
  گوه زیادی نخور خوک عوضی

엘이 · آوریل 8, 2020 در 6:47 ق.ظ

تو فعلا ببین با درد کرونایی که گرفتی جون سالم به در میبری یا نه بعد بیا بقیه رو نفرین کن نفرینم می‌کنی اینجا نیا که قیامت به چشمت میبینی کلا با خانواده کی پاپ و کی دراما و سی پاپ و سی دراما در نیافت (سواد خوندن اینارو داری اصلا🖕)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.